Arabiske internet-medier ser fremgang

Mellemøstlige hjemmesider har oplevet en voldsom trafik på det seneste.

De høje besøgstal skyldes at læsere fra især USA og Europa leder efter alternative vinkler på terrorangrebene og krisen i Afghanistan. Derfor oplever sider med enten et afghansk, pakistansk eller arabisk indhold nu en voldsom vækst, viser målinger fra analyseinstituttet Hitwise.


Listen over de mest populære medier plejer normalt at være domineret af vestlige medier, men for tiden er det arabiske nyhedssites, som hitter. Et af de mest fremtrædende spring finder man hos Afghanistan Online, hvis nyhedsside www.afghan-web.com røg hele 11.266 pladser op på listen i september.


Andre sites som Islamic Gateway, der tilbyder muslimske nyheder og andet relateret materiale, har også oplevet en stigning på 129 pladser, mens den pakistanske online avis dawn.com har oplevet en stigning på 52 pladser i september. Også ExpressIndia.com, Hindustan Times.com og israelske Haaretz.com har haft store besøgstal.


(Kilde: MediaGuardian)

    Læses lige nu

      Unik System Design A/S

      QA Engineer

      Sydjylland

      Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

      Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

      Midtjylland

      Event: Årets CISO 2026

      Sikkerhed | København

      Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

      22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

      Navnenyt fra it-Danmark

      Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

      Thomas Nakai

      Carlsberg

      Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

      Per Forberg

      Renewtech ApS

      Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

      Henrik Vittrup Zoega

      Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

      Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

      Jakob Dirksen

      GlobalConnect