Klagesvar var to år undervejs

To år og to måneder tog det Forbrugerklagenævnet at behandle en it-klage. Dansk Erhverv kritiserer klagenævnet for at svigte virksomhederne med de absurd lange behandlingstider.

En netop offentliggjort klage over it-forhandleren Noteman har været to år og to måneder undervejs, inden Forbrugerklagenævnet traf en afgørelse. Det får forbrugerpolitisk chef i Dansk Erhverv, Lone Rasmussen, til at kalde sagsbehandlingstiden i nævnet for absurd.

»Det er helt absurd med de lange sagsbehandlingstider, som forbrugerklagenævnet har. Det bør ikke tage mere end seks måneder at få behandlet en klage,« siger Lone Rasmussen, Dansk Erhverv.

Hun sammenligner med regeringens fokus på en kvalitetsreform og foreslår, at der bliver sat klare regler for, hvor længe en sag må ligge på et skrivebord. Et af midlerne kan være at kræve en bedre klagebeskrivelse. Og så vil hun have mere specialiserede sagsbehandlere og sagkyndige.

»Man kunne starte med at lave en mere præcis klagebeskrivelse, så klagen ikke skal cykle frem og tilbage mange gange, inden den er belyst. Man kunne også sørge for en større specialisering af medarbejderne i Forbrugerklagenævnet, så der opbygges erfaring inden for behandling af forskellige klager, som for eksempel it-klager,« lyder det fra Lone Rasmussen.

De lange vente tider er ikke kun et irritationsmoment for forbrugerne.

Lone Rasmussen forklarer, at de årelange sagsbehandlingstider gør det svært for virksomhederne at lære af de erfaringer, en klagesag giver. Desuden er der et praktisk problem med at skaffe oplysninger om en klagesag, hvis en medarbejder forlader virksomheden. Så forsvinder den viden også, som medarbejderen har haft. Desuden får virksomhederne svært ved at lære af en afgørelse.

»Når en virksomhed får en afgørelse i en klagesag - hvad enten den har fået medhold eller har tabt - så giver det vigtig læring i forhold til andre sager. Men hvis der går så lang tid, så har alle jo glemt, hvad sagen handlede om og en afgørelse hjælper ikke virksomheden til at indøve nye procedurer,« siger Lone Rasmussen, Dansk Erhverv.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS