Virus112 Danmark køber Virus112 Sverige

Virus112 Danmark har den 1. februar 2005 købt Virus112 Sverige. Dermed bliver selskabet samlet på samme hænder igen.

De to IT-sikkerhedsselskaber Virus 112 i henholdsvis Danmark og Sverige var engang på samme hænder, nemlig ejet af firmaet Eurotrust. Men Virus 112 Sverige blev solgt fra for to år siden.

Nu samles de igen under samme ejer, nemlig Comendo, der overtog Virus 112 Danmark fra Eurotrust i oktober 2004.

Købet er motiveret af et ønske om at gafle yderligere markedsandele på markedet for alarmering om virus og sikkerhedshuller, fremgår det af en pressemeddelelse fra firmaet.

»Det har længe været et ønske for Virus112 at ekspandere videre ind i det nordiske marked. Målet er at blive førende i Europa inden udgangen af 2006,« siger Martin Friis, Country Manager i Virus112 Danmark.

Med i købet følger 6 svenske medarbejdere, knap 2.000 svenske kunder, en større millionomsætning samt et fornuftigt overskud, oplyser firmaet i en pressemeddelelse.

Firmaerne bliver lagt sammen i lokalerne i Søborg, hvor de omkring 25 danske medarbejdere holder til i forvejen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S