F-Secure klar med ubegrænset backup

F-Secure håber at få YouSee og Stofa med på et slagtilbud, der skal lokke kunder til sikkerhedsfirmaets online backup-tjeneste.

Flere firmaer tilbyder i dag ubegrænset online back-up for en billig penge. Nu kaster sikkerhedsfirmaet F-Secure sig også ind i kampen, og udforer spillere som for eksempel HP og danske Keepit.

Online-back-up skal være del af en sikkerhedpakke, som F-Secure vil have internetleverandørerne til at tilbyde deres kunder. Prisen er endnu ikke fastsat, men Stofas og YouSees internet-afdelinger skulle være de sandsynlige partnere, når F-Secure lancerer sin nye tjeneste herhjemme.

Derimod ligger det fast, at forbrugere vil kunne udnytte tjenesten hæmningsløst, da der ikke bliver noget øvre loft for størrelsen af backup-filerne.

»Det er et tilbud rettet til private forbrugere, snarere end til virksomheder,« fortæller channel manager Michael Dahl fra F-Secure Danmark.

Selskabet kalkulerer med, at private i forhold til virksomheder kun vil have brøkdele af datamængder, der skal tages backup af. Men Michael Dahl indrømmer, at folk med store filmsamlinger hurtigt kan fylde selv fyldige lagermedier helt ud, og han er også opmærksom på, at grænsen mellem privat og erhvervsdrivende ikke altid er klokkeklar.

Det sidste har man eksempelvis mærket hos mobilselskabet Happii. I sidste måned valgte Happii at sætte loft på forbruget, fordi man følte sig misbrugt af storforbrugende erhvervskunder, der blot registrerede sig hos selskabet som privatkunder.

»Jeg læste godt om Happii-sagen, men vi kommer ikke til at gøre det samme. Hvis folk har store datamængder, så er det det. Der skal ikke være et øvre loft, som gør, at man alligevel ikke kan få en automatiseret backup-tjeneste til at fungere - og vi skal ikke gå ind og så tvivl om, hvorvidt man kan bruge sin backup eller ej,« fortæller F-Secures kanal-leder.

I forhold til internetudbyderen bliver F-Secure en slags underleverandør, men det er sikkerhedsfirmaet, der strikker backup-løsningen sammen for egen regning. F-Secure benytter sig af et fransk datacenter.

Hvornår backup-tilbuddet bliver åbnet er endnu ikke helt afklaret, men F-Secure regner med at have det på plads i løbet af efteråret.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job