Nordmand vil hjælpe rebeller på internettet

Den norske it-ekspert Lasse Øverlier skal sammen med det amerikanske militær udvikle et skjult netværk, som kan benyttes af oppositionen i diktatur-stater.

Nu er der måske hjælp på vej til lande, hvor ytringsfriheden har trange kår. Den norske it-ekspert Lasse Øverlier fra højskolen i Gjøvik arbejder i øjeblikket sammen med det amerikanske militær om at lave et skjult netværk til brug i diktatur-stater.

Netværket fungerer ved, at personer, som er i fare for at havne i myndighedernes søgelys, bruger en række maskiner, som skjuler sporene. Dermed bliver det umuligt at se, hvor ophavsmanden befinder sig. Øverlier indrømmer, at også kriminelle kan benytte netværket, men det er et nødvendigt onde i kampen mod dikaturer.

»Kriminelle har ingen problemer. De har allerede teknologien. Det, jeg prøver at skabe sammen med mange andre, er at give almindelige personer et privatliv, når de er på nettet. Jeg håber, at det kan være til nytte for eksempel systemkritikere, som ønsker at sprede information fra undertrykte regimer,« siger Lasse Øverlier.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere