Samdata: Smertegrænsen er nået

Sam-Data har i mange år slået på at der optages for mange studerende på datamatiker- og multimediedesigneruddannelserne. Men nu erkender fagforeningen at grænsen er nået for hvor få der bør optages for at udbuddet kan følge med efterspørgslen.

Antallet af unge, der vil læse til datamatiker eller multimediedesigner fortsætter med at falde. Det får nu it-fagforeningen Sam-Data til at vende rundt på en tallerken. I adskillige år har Sam-Data slået på tromme for at der blev optaget for mange på de to studier. Nu advarer fagforeningen om at grænsen er ved at være nået for hvor få der kan optages, hvis udbudet skal matche efterspørgslen.

»Optaget har været for stort i mange år, men nu er smertegrænsen omvendt ved at være nået,« påpeger Sam-Datas formand Erik Lykke Hansen.

Han peger på at der dog stadig er stor ledighed blandt datamatikere og multimediedesignere, men at man om to år risikerer at stå i en situation med mangel på arbejdskraft.

»Også bliver problemerne med at virksomhederne gerne vil importere udenlandsk arbejdskraft på jobkort-ordning endnu mere påtrængende,« understreger Erik Lykke Hansen.

Også hos den konkurrerende it-fagforening Prosa råber man vagt i gevær.
»I fremtidens Danmark får vi brug for mange it-professionelle. Derfor er der grund til at alle parter, regeringen, arbejdsgivere og fagforeninger samt uddannelserne i den kommende tid gør en fremadrettet konstruktiv indsat for at vende udviklingen« siger næstformand i Prosa, Niels Bertelsen, og fortsætter:

»Fra nu af skal det gå fremad, eller står vi med et stort problem om få år.«

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

Midtjylland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS