Softwarefirma undergraver kinesisk internetcensur

Softwareproducenten Anchor Free hjælper kinesiske internetbrugere med at omgå regeringens censur på for eksempel YouTube. En komplet guide på kinesisk er blevet fremstillet.

Anchor Free forsøger at udbrede sit softwareprodukt, kaldet HotSpot Shield, ved at reklamere på kinesisk. Således vil softwarefirmaet udnytte, at de kinesiske myndigheder regelmæssigt udfører internetcensur ved at blokere adgangen til for eksempel YouYube.

HotSpot Shield benytter sig af den såkaldte VPN-teknik, hvor man skaber 'tunneler' gennem et datanet - i dette tilfælde internettet. Når man benytter sig af softwaren, bliver al traffik krypteret, og brugerens rigtige lokation bliver 'forklædt'. Det vil sige, at kinesiske internetbrugere vil fremstå som amerikanere, der forsøger at få adgang til de pågældende hjemmesider.

HotSpot Shield blev originalt udviklet som et plug-in til Windows og OS X, der skulle beskytte brugeres private informationer fra hackere, der forsøger at udnytte trådløse netværk. Anchor Free opdagede imidlertid, at deres software blev flittigt brugt til andre formål.

Da Pakistan i februar blokerede for adgangen til YouTube, oplevede softwarefirmaet en eksplosion i pakistanske brugere, der downloadede HotSpot Shield for at omgå censuren. Derfor har Anchor Free nu udarbejdet instruktioner på kinesisk, der skal hjælpe kineserne med at gøre det samme.

HotSpot Shield kan downloades her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS