J.D. Edwards sagsøger Oracle

J.D. Edwards sagsøger Oracle. Selskabet hævder at Oracle ulovligt har blandet sig i fusionen med Peoplesoft.

J.D. Edwards meddelte torsdag at selskabet sagsøger Oracle, skriver CNet. J.D. Edwards anklager Oracle for "på krænkende vis" at have blandet sig i opkøbsprocessen mellem Peoplesoft og J.D. Edwards og kræver en sum på 1,7 milliarder dollars - omkring 12 milliarder danske kroner - i kompensation. J.D. Edwards føler sig krænket, fordi Oracle tilbød at købe Peoplesoft kort efter at Peoplesofts køb af J.D. Edwards blev offentligt kendt.

»Oracles eneste formål er at forhindre en fusion, der vil skabe værdi for aktionærerne i Peoplesoft og J.D. Edwards,« siger J.D. Edwards administrerende direktør, Bob Dutkowsky.

Samtidig indleder J.D. Edwards et andet søgsmål mod Oracle, administrerende direktør Larry Ellison og vicedirektør Chuck Philips. Formålet er at få en retslig kendelse der skal forhindre Oracle i at gå videre med det fjendtlige opkøb af Peoplesoft. I Søgsmålet hedder det, at Ellison og Philips med tilbudet til Peoplesoft har handlet i strid med loven og mod reglerne for god forretningsskik.

I en kort erklæring skriver Oracle at anklagerne ikke har noget grundlag.

»Peoplesoft og J.D. Edwards foretrækker åbenbart at kæmpe i retten, frem for at lade aktionærerne bestemme,« skriver Oracle.

Tidligere torsdag opfordrede en enig bestyrelse hos Peoplesoft aktionærerne at afvise Oracles overtagelsestilbud.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere