Siebel CRM klar til mindre virksomheder

Softwarefirmaet Siebel, der er kendt for sine dyre og raffinerede produkter inden for CRM, vil nu sælge sin software til små og mellemstore selskaber også.

Siebel, der siden sin entre på markedet i 1993 har markeret sig som en specialist i high-end CRM-løsninger, vil nu også gerne have fat i den gennemsnitlige kunde.

Det skal ske via et nyligt lanceret SMB-program, der involverer indgåelse af en række partnerskaber med forhandlere.

Marketingchef Lars Troldahl, Siebel Danmark, oplyser, at programmet lanceres sammen med princippet om: "uanset, hvem man er og hvor man er, så er der en løsning."

Siebel har fundet ud af, at der på euopæisk plan er 15 millioner små og mellemstore virksomheder, der kan være interessante at få fat i, og er samtidig kommet til den erkendelse, at der er behov for særlige produkter til de mindre spillere. Og at Siebels egen salgsstab altså ikke kan bære hele byrden længere.

I Danmark er det foreløbig blevet til et enkelt partnerskab med EDB-Gruppen, samt et globalt med IBM.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Owner til ESM

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

IT-arkitekt med fokus på integrationer

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen