It-selskaber deler dummebøder ud

Dummebøder er ikke kun forbeholdt rockerne. Nu er it-selskaberne kommet med på moden. Det hele handler om, at licenskontrakterne til software er blevet næsten umulige at gennemskue.

Dummebøder er ikke kun forbeholdt rockerne. Nu er it-selskaberne kommet med på moden.

Det hele handler om, at licenskontrakterne til software er blevet næsten umulige at gennemskue.

Hvis kunden ikke har styr på softwareforbruget, så banker softwareleverandøren i stigende grad en dummebøde i millionklassen i hovedet på kunden. Leverandørerne dummer sig dog også - så dummebøderne bliver delt ud på kryds og tværs. Det skriver Berlingske Tidende.

»Vi fik en ekstraregning fra IBM på softwarelicenser, og den var helt ude i skoven, så den blev efterfølgende krediteret,« oplyser Steen Rasmussen, nordisk økonomidirektør for it-serviceselskabet CSC, til avisen.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Business Specialist

    Københavnsområdet

    BEC

    Implementation Consultant

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S