Nokia og Sony Ericsson vokser

Sony Ericssons og Nokia har formået at øge sine markedsandele, mens de øvrige producenter svækkes.

En frisk rapport fra analysevirksomheden Strategy Analytics viser at kun to af de store mobilproducenter har formået at vokse i det sidste kvartal, nemlig Sony Ericsson og Nokia. De øvrige producenter havde enten stilstand eller direkte tilbagegang.

Ifølge rapporten er Sony Ericssons markedsandel vokset til seks pct. mens Nokias andel voksede til 37 pct. Verdens næststørste mobilproducent, amerikanske Motorola, mistede en pct. og har nu 14 pct. af markedet. Sydkoreanske Samsung faldt også med en pct. til 11 pct. For Siemens er andelen uændret på syv pct.

Konklusionerne i Strategy Analytics rapport stemmer overens med en lignende to uger gammel rapport fra analysvirksomheden IDC. Ligesom IDC peger Strategy Analytics på, at Sony Ericssons succes skyldes den gode modtagelse af T610 mobiltelefonen i Europa og Asien.

Sony Ericsson har dog tidligere udtalt at selskabet skal have en markedsandel på syv pct. før forretningen giver overskud.

For blot tre år siden havde Ericsson en markedsandel på 10 pct.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere