Tyndt filmudbud bremser 3D-markedet

Kun 4 procent af de store fjernsyn kan vise 3D-film. En ny formatkrig truer.

Artikel top billede

Det mangelfulde udbud af 3D-film er den største hæmsko for salget af 3D-fjernsyn. Det mener analysefirmaet DisplaySearch, som netop har udgivet en ny rapport om 3D. I øjeblikket er det kun 4 procent af alle fjernsyn på 40 tommer og derover som kan vise 3D-indhold.

Det er det klassiske problem. Det er ikke så interessant at producere 3D-film, fordi mange slet ikke kan se dem, og det er svært at sælge 3D-fjernsyn, fordi der mangler indhold.

Først i slutningen af 2009 kom de første 3D-fjernsyn og siden er det gået meget langsomt. I hele 2010 blev der kun solgt 3,2 millioner 3D-kompatible fjernsyn.

Men DisplaySearch forventer alligevel, at det stiger til 18 millioner i 2011 og hele 91 millioner i 2014.

Det lyder som en flot prognose, når man tænker på, at der indtil videre kun findes 40 film i Blu-ray 3D-format – og mange af dem er dokumentarfilm. Det er også stort set umuligt at modtage 3D tv-signaler i dag.

”Forbrugerne vil kun købe et 3D fjernsyn hvis der er et stort udbud af indhold, og i 2010 var der ganske enkelt ikke nok indhold,” siger Paul Gray fra DisplaySearch.

Fremover bliver tv-apparater sandsynligvis slet ikke solgt som 3D-fjernsyn – 3D bliver blot en ekstrafunktion blandt mange andre. DisplaySearch mener at forbrugerne i de kommende år vil forvente at et fjernsyn kan vise 3D – men det bliver ikke sådan, at man målrettet går ud og køber et 3D-fjernsyn.

Så DisplaySearch-prognosen skal nok snarere læses sådan, at 3D efterhånden bliver en helt almindelig funktion i de fleste fjernsyn – hvad enten det så bliver brugt eller ej.

”Men det er bekymrende, at der er risiko for en formatkrig. Det kunne være meget skadeligt og det vil få forbrugerne til at vente, især hvis de allerede har svært ved at beslutte sig,” siger Gray.

I Kina blev der i sidste måned lanceret nye 3D-systemer med passive briller, som har mange fordele i forhold til de aktive shutter-briller der bruges til de fleste af dagens 3D-fjernsyn – de er billigere, mindre, lettere og bruger ikke batteri.

Men DisplaySearch frygter altså, at det kan føre til en ny formatkrig på 3D-markedet.

Det anslås også i rapporten, at 21 procent af alle solgte tv-apparater i det sidste år har en eller anden form for internet-forbindelse.

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Red Barnet

IT Support Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job