Højeste prisniveau på Blu-ray i år

Gennemsnitsprisen på Blu-ray-afspillerne er steget med knap 500 kroner i løbet af 2008, viser en ny prisanalyse.

Priserne på Blu-ray-afspillere har oplevet en generel stigning i årets første måneder. Det viser en ny analyse fra pricegrabber.com.

Ifølge The Inquirer er gennemsnitsprisen på afspillerne steget fra 300 til 400 dollars - et prisløft på knap 500 danske kroner. Alene inden for de seneste to uger er for eksempel Samsung BD-P1400 og Sharp BD-HP20U steget med henholdsvis 43 og 82 dollars, hvilket svarer til et prisløft på cirka 200 og 400 kroner. LG's BH200, der understøtter både HD DVD og Blu-ray er steget med 37 dollars - cirka 175 kroner - inden for samme periode.

Prisanalysen kommer blot en uge efter Sony-topchef Stan Glasgows udtalelse om, at prisen på Blu-ray-afspillere forventes at falde betragteligt allerede i år.

Pricegrabbers analyse viser til gengæld, at prisen på HD DVD-afspillerne har ramt sit laveste niveau nogensinde. Tallene viser, at en afspiller i gennemsnit kan erhverves for 98 dollars - cirka 470 danske kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere