Ny metode til 3D-animation

Nu har en ny metode til simulering af hvordan lys spreder sig under en gennemskinnelig overflade fjernet noget af begrænsningen i 3D animationer af objekter.

Den danske forsker, Henrik Wann Jensen, har opdaget og udformet en ny og langt mere realistisk metode til at skabe virkelighedstro
animationer med brug af betydeligt mindre computerkraft.


Jurassic Park var godt lavet. Men stadig er det noget af en opgave for 3D-animatorer at få halvgennemsigtige objekter til at se ægte ud. Det er derfor, at man stadig kun sjældent på film ser computerskabte billeder af mælk, marmorstatuer - og mennesker.


Menneskers hud gennemskinnes nemlig delvist af lys og med den 3D-teknologi, som indtil nu har været til rådighed, ville publikum opdage animerede mennesker, hvis de var på skærmen mere end blot nogle få sekunder, men det kan Henrik Wann Jensens metode råde bod på.


Samtidig kræver den nye metode meget mindre computerkraft end traditionel 3D animationer. Mens traditionel 3D animation kræver meget kraftige og dyre computere, så kan Wann Jensens metode køre på en almindelig PC. Ikke så underligt at Hollywood er interesseret.

    Læses lige nu

      Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

      Digital transformation | Ballerup

      Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

      16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

      Navnenyt fra it-Danmark

      Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

      Jacob Pontoppidan

      Lector ApS

      Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

      Henrik Vittrup Zoega

      Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

      Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

      Emil Holme Fisker

      Renewtech ApS

      Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job