"Vi skal tjene penge og have det sjovt. Men vi skal ikke tjene så mange penge, at vi ikke har det sjovt. Og vi skal ikke have det så sjovt, at vi ikke tjener penge". Sådan lyder en klassiker fra ledelseslitteraturen. Kan den mon overføres til systemudvikling?
Har vi det så sjovt at vi får udviklet for lidt og forkert? Dvs. har vi så meget fokus på hele tiden at anvende den ultimative og nyeste teknologi, at vi glemmer det vigtigste: at vi skal lave gode systemer til kunderne? Burde vi ikke satse mere på det gode håndværk frem for at forfølge det nyeste (og sjoveste) værktøjer og ideer for enhver pris? Det er jo ikke altid at brugerne opdager at deres system er lavet med en meget fancy ny indmad - og som regel er de også ligeglade - de utaknemmelige bæster
Men for hvis skyld er det så vi uophørligt jagter det nyeste? Er det i virkeligheden for udviklernes egen skyld? For at vi kan have det sjovt? Og "følge med"? Og vise at vi er med på noderne? Og at det er sjovt at arbejde her hos os? Så vi kan tiltrække og fastholde de dygtigste udviklere?
Selvfølgelig skal vi hele tiden holde nyhederne under observation, men måske ville vi en gang imellem stå os bedre ved lige at vente lidt og få andre til at indhøste erfaringer med nye værktøjer, mens vi koncentrerer os om at få løst opgaven til kundens tilfredshed. Vist skal vi ikke falde i den anden grøft og udvikle systemer som i stenalderen, men derfor kan vi jo godt sætte det gode håndværk lidt mere i højsædet. Det er nemlig sjovt og meget tilfredsstillende at levere godt håndværk. Og i særdeleshed når kunden bliver tilfreds.
Af Stephen Biering-Sørensen, fmd. for fagrådet for systemudvikling, Dansk Dataforening