3G-licens på auktion til under halv pris

Den fjerde 3G-licens kommer på auktion til en minimumspris på 430 millioner kroner.

430 millioner kroner. Det bliver minimumsprisen i den auktion om den fjerde ledige 3G-licens, som Telestyrelsen afholder i de kommende måneder. Det fremgår af det udbudsmateriale, som Telestyrelsen offentliggjorde fredag eftermiddag.

Dermed kan vinderen af auktionen løbe af med licensen til under det halve af de 950 millioner kroner som TDC, Telia og 3 i 2001 betalte for de tre andre licenser.

Alle tre selskaber har tidligere protesteret over udsigten til at licensen ville blive sat til salg til spotpris og 3 har sågar bebudet en retssag mod staten.

Den fjerde licens blev ledig, da Telia sidste år købte Orange, der ejede den fjerde licens.

Fredag den 9. december offentliggøres vinderen af licensen. Sonofon har allerede meldt ud at de er interesserede i licensen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis