Svanesang for gsm-telefoni

Et analysefirma forudsiger at 3G-telefoni snart får sit endelige gennembrud, mens gsm-mobiltelefoner forsvinder frem til 2010.

Kun en procent af de europæiske mobiltelefon-ejere vil udelukkende bruge gsm-telefoni i 2010. Det forudsiger analysefirmaet Forrester i en ny rapport. I de kommende to år vil UMTS eller 3G få sit endelige gennembrud og blive den førende teknologi på mobilområdet, mener Forrester.

Allerede i de næste to år vil antallet af mobiltelefoner som kun understøtter gsm falde betydeligt.

»I 2008 vil det kun være tre procent af de europæiske mobiltelefon-brugere, som kun bruger gsm, og tallet vil falde til en procent i 2010,« siger Forrester-analytiker Nick van Veen.

Forudsætningen er, at UMTS-telefoner bliver mere kompakte, får flere funktioner og falder i pris. Og Forrester regner med, at netop dette vil ske fra slutningen af 2006.

Men kun halvdelen af mobiltelefon-brugerne vil rent faktisk bruge deres 3G-telefon til at surfe på nettet, forudsiger analysefirmaet, og dermed har brugerne kun begrænset nytte af det nye hurtige mobilnet.

Forrester mener dels, at brugerne mangler kendskab til mulighederne for at få internet-adgang med mobiltelefonen, og dels at de færreste ønsker at betale for at hente data fra nettet.

Blandt de europæiske lande er Storbritannien og Italien førende når det gælder udbredelsen af 3G-telefoni, fortæller Forrester.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere