Høj vækst drev harddisk-prisen i vejret

Der blev globalt solgt 250 millioner harddiske i 2003. Det er 20 millioner flere end året før. Men vækstens har en bagside.

Der blev globalt solgt 250 millioner harddiske i 2003. Det er 20 millioner flere end året før. Men vækstens har en bagside. Produktionen af eksempelvis 2,5 tommer-diske lå 10 procent under efterspørgselen, hvilket fik prisen til at stige med mellem fem og ti procent.

Det er direktøren for en af Østens største harddisk-producenter, kinesiske Min Aik Technology med en omsætning på 5 milliarder amerikanske dollar, der kommer med denne vurdering. Han hedder Chia Kin-heng.

I en samtale med DigiTimes forventer han, at væksten fortsætter og vil ligge på et tocifret procentniveau i hvert fald tre år frem i tiden.

Udskiftningen af gamle pcer samt nye digitale hjemmeprodukter sætter skub i denne udvikling. Desuden vil mainstream-harddisken på 80 gigabyte blive afløst af 120 gigabyte-modeller. Det vil skabe yderligere vækst i opgraderingsmarkedet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere