Facebook sladrer om dine vaner

Den populære internet-tjeneste Facebook kritiseres nu for at overvåge brugernes adfærd på andre websteder.

Som Facebook-bruger kan du nu risikere at dine venner får vist skræddersyede annoncer for de film eller bøger, du har købt - ledsaget af dit billede og et link til det websted, hvor du har købt produktet. Den nye funktion hos Facebook har udløst protester fra flere organisationer, der kæmper for forbrugernes rettigheder. De mener, at Facebook er gået for langt og krænker brugernes privatsfære.

Personaliserede annoncer er ikke en nyhed. Som dansk internet-bruger vil du eksempelvis ofte opleve, at udenlandske websteder viser danske annoncer, fordi annoncørerne kan se, at du sidder på en dansk ip-adresse. Og store netbutikker som Amazon gemmer informationer om alle varer, som du har klikket på, og bruger det til at fremhæve andre produkter, der menes at være relevante.

Men Facebook er gået et skridt længere. Dels ved at indsamle data om, hvad Facebook-brugerne foretager sig på andre sites - f.eks. hvilke film de lejer eller hvilke bøger de køber. Og dels ved at sende disse informationer til deres Facebook-kontakter i form af annoncer, hvor personens billede bruges sammen med det produkt, der er købt.

Dermed kan det dels komme til at fremstå, som om en Facebook-brugerne reklamerer for det pågældende produkt, blot fordi man har købt det. Og dels er det jo ikke sikkert, at man ønsker at dele med sine venner, hvilke film man har købt.

MoveOn.org Civic Action har startet en kampagne for at få fjernet funktionen, kaldet Facebook Beacon. De mener at Facebook har gjort det for svært at framelde sig denne reklame-funktion. Det er nemlig ikke muligt helt at melde sig ud af Beacon. Men brugeren bliver i hvert enkelt tilfælde spurgt, om man ønsker at sende informationerne til Facebook, og dele dem med vennerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S