Java-brugerflade skal udkonkurrere Windows

Sun Microsystems har løftet sløret for to nye softwareprodukter og en helt ny prisstruktur, der skal sænke virksomhedernes omkostninger.

Scott McNealy og Sun har ikke givet op i kampen mod Microsoft. Tirsdag løftede selskabet sløret for fire helt nye softwareprodukter. Deriblandt en Java-baseret brugergrænseflade, der skal tage kampen op mod Windows. Samtidig introducerede Sun en ny prisstruktur på softwarelicenser, som ifølge virksomheden skal reducere virksomhedernes omkostninger væsentligt.

Ifølge Sun er priserne på software ofte et problem for virksomhederne. Priserne er alt for uoverskuelige og ændres for ofte. Nogle programmer er prissat efter antallet af virksomhedens kunder, mens andet software prissættes ud fra antallet af de processorer, der sidder i de computere softwaren skal afvikles på.

I korte træk går Suns nye plan ud på følgende. For 150 dollar om året per computer får virksomhederne adgang til Suns grundlæggende infrastruktur-software, kaldet Java Enterprise System, der dækker over programmer til e-mail, kontaktlister, kalender, webpublicering, katalogtjenester m.m.. Prisen indeholder også licens på den Java-baserede brugergrænseflade, Java Desktop System.

Java Desktop System - der tidligere har været kendt under navnet Mad Hatter - er et komplet alternativ til Microsoft Windows og indeholder browseren Mozilla, kontorpakken StarOffice 7, Ximian Evolution til e-mail og kalender, RealOne medieafspilleren, Adobe Acrobat og instant messenger klienten Gaim. Ifølge Sun er Java Desktop System bygget op, så det minder om Windows - og det vil derfor være nemt at flytte brugere fra Windows til Java Desktop System.

Brugerfladen kan i øjeblikket kun installeres på SuSE's Linux-distribution og på Solaris, Suns egen version af Linux operativsystemet.

Med i prisen på de 150 dollar er også opdateringer til både Java Enterprice System og til Java Desktop System. Sun forenkler opdateringsprocessen ved at love, at der kun kommer opdateringer til de to programpakker en gang i kvartalet, og i en form som gør det nemt at opgradere over netværket. Sun vil stå som garant for at alle komponenterne er hensigtsmæssigt integreret mod hinanden.

Prisen inkluderer også service ved installation, support og en kort oplæring.

Sun fortæller at begge pakkerne vil bidrage til at reducere kundens udgifter drastisk. Java Enterprice System er ifølge Sun mellem 30 og 50 pct. billigere i drift end tilsvarende software fra IBM eller Microsoft, mens Java Desktop System kan sænke omkostningerne med op til 75 pct. i forhold til Microsoft Windows og Office pakken.

Analytikere som nyhedsbureauet Reuters har talt med er dog skeptiske over for Suns angreb mod Microsoft. Microsoft sidder på mere end 90 pct. af markedet for operativsystemer til pc'er.

»Der er tydelige tegn på at brugerne ønsker den integrerede form som Sun introducerer, og det er positivt. Men her går Sun altså direkte op imod Microsoft - og jeg ønsker dem held og lykke,« siger analytikeren Shawn Willet fra virksomheden Current Analysis til Reuters.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S