Skat kræver 3,6 milliarder af Intel

Danmarkshistoriens største sag om transfer pricing efter Intels køb af danske Giga.

De danske skatte myndigheder er i færd med den største sag nogensinde om en virksomheds handel med sig selv på tværs af landegrænserne. Kravet kommer efter Intel i 2000 købte den danske selskab Giga og efterfølgerne solgte en række opfindelser og know how videre fra det danske selskab til et andet Intel-selskab i udlandet.

Prisen for opfindelserne var 1,9 milliarder kroner, og ifølge Skat var det beløb alt for lavt sat. Den danske stat har krævet 2,5 milliarder kroner af den globale chipproducent samt renter på 1,1 milliarder kroner, i alt 3,6 milliarder kroner. Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten i dag.

Intels køb af Giga skete, da troen på internetselskaber var på sit højeste på aktiemarkedet, og prisen på selskaber, der som Giga kunne sende data afsted gennem netværket med høj hastighed, nåede svimlende højder.

Prisen for Giga var dengang astronomiske 9,4 milliarder kroner. Men kort tid efter kollapsede aktiemarkedet for teknologiselskaber, og på den amerikanske teknologibørs, Nasdaq faldt kurserne i gennemsnit med 80 procent fra 2000-2002, som var det år, hvor Intel solgte Giga-værdierne ud af landet.

Den såkaldte transfer pricing, hvor multinationale selskaber selv bestemmer prisen som en vare eller et aktiv bliver solgt til, er utrolig svær at fastsætte, også for skattemyndighederne, og det er derfor usikker om det bliver Intel eller Skat, der vinder en eventuel retssag.

"Så selv om det handler om et meget stort beløb - formentligt det største skattekrav inden for transfer pricing i danmarkshistorien - kan begge parter for så vidt have en god sag," siger partner Peter Andersen fra konsulenthuset Transfer Princing Associates til avisen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S