SKAT ramt af CSC-konflikten på ubestemt tid

Én dags strejke i april forhindrer stadig SKAT i at se indbetalinger og lave nye årsopgørelser.

Følgevirkningerne af en enkelt dags overnenskomstridigt arbejdsnedlæggelse den 13. april på CSC fortsætter med at skabe store forstyrrelser i driften af SKATs it-systemer. Hvor længe vides ikke.

Trods flere møder mellem SKAT og CSC’s øverste ledelse er SKAT ude af stand til at give en bare omtrentlig tidsramme, for hvornår problemerne kan begynde at blive løst.

”Skatteministeriets ledelse har haft flere møder med CSCs øverste ledelse om afviklingen af opgaverne og om den forventede situation efter den 1. juni. Vi er blevet betrygget i, at CSC gør alt, hvad der er muligt, for at SKATs kunder kommer til at mærke konflikten mindst muligt. Men vi har desværre ikke kunnet fået et præcist tidspunkt for, hvornår ulemperne vil være overståede,” siger koncerndirektør Jesper Skovhus Poulsen, skatteministeriet, i en mail til ComON.

Problemerne med driften af SKATS it-systemer rammer bredt: Hverken borgerne selv eller SKAT kan se ændringerne, når der indberettes indkomster og fradrag til årsopgørelsen. Oplysninger fra banken etc. som er indkommet efter den 11. april, kan heller ikke ses af hverken skattyderen eller af SKAT, og der kan derfor ikke laves en ny årsopgørelse. Rådet fra SKAT: Vent til systemerne kører nornalt igen.

SKAT kan heller ikke se indbetalinger foretaget efter den 13. april.

”Alle betalinger vil blive registreret med den rigtige indbetalingsdato, så snart systemerne virker igen,” oplyser skattevæsenet.

Desuden advarer SKAT om, at forsinkelser i udbetalingen af overskydende skat, fremsendelse udvidet selvangivelse, og fremsendelse af nye TastSelv koder.

Mens SKAT tidligere har været meget afvisende med at kommentere situationen hos CSC, antydes det i dagens udmelding til ComON, at SKAT nærmer sig en tærsklen for hvor mange driftsproblemer, man vil acceptere:

”Velfungerende digitale løsninger er helt centrale for den måde, hvorpå vi samarbejder med virksomheder og borgere. Sager som denne har derfor meget høj prioritet hos os, og vi følger situationen meget nøje,” lyder det fra Jesper Skovhus Poulsen.
 

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil