Katastrofe-kvartal for Sony Ericsson

Nokia øger sin markedsandel, mens sidste kvartal var en katastrofe for Sony Ericsson. Selskabet solgte kun fem millioner mobiltelefoner.

På trods af et massivt reklamefremstød for sine seneste mobiltelefoner er det ikke lykkes for Sony Ericsson at øge sin markedsandel. Tværtimod. For et år siden estimerede man at selskabets markedsandel var på 8,8 procent - nu er den faldet til 4,8 procent, skriver Reuters.

Til gengæld øgede Nokia i samme periode sin dominans. Selskabet markedsandel steg fra 34,1 procent til 35,9 procent.

Der blev solgt blot fem millioner Sony Ericsson mobiltelefoner i kvartalet. Til sammenligning solgte Nokia 37,5 millioner telefoner. I Vesteuropa var hver anden solgte mobiltelefon af mærket Nokia.

Sammenlagt blev der solgt 104 millioner mobiltelefoner i verden i løbet af tredje kvartal.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS