Udsigt til store investeringer i tele-anlæg

I løbet af de kommende to år vil 10.000 danske virksomheder skifte deres telefon-anlæg ud til IP-telefoni, vurderer teleanalytiker.

Forventninger om store besparelser på tele-udgifterne har fået mange virksomheder til at fremskynde udskiftningen af deres gamle analoge telefonanlæg til IP-telefoniløsninger. Det skriver Erhvervsbladet.

Teleanalytiker Torben Rune fra konsulentfirmaet Netplan vurderer, at der i 2002 blev investeret mellem 200 og 300 millioner kroner i nye tele-anlæg, og at tallet for 2003 var på mellem 500 og 600 millioner kroner.

»I dag bruger private og offentlige virksomheder dobbelt så mange penge på at udskifte gamle telefon-anlæg som for et år siden. De store virksomheder og kommunerne har trukket markedet i gang. De mindre virksomheder og private er det næste marked, som tager fat,« siger Torben Rune til Erhvervsbladet.

Omkring 1000 danske virksomheder har allerede skiftet til IP-telefoni, og inden for to år vil i alt 10.000 virksomheder have skiftet, lyder vurderingen fra Torben Rune.

Han oplyser, at det i dag hører til sjældenhederne, at virksomheder skifter gamle anlæg ud med andet end IP-telefoner. Selvom enkelte firmaer vælger at forlænge levetiden på de gamle anlæg, er besparelserne ved nyanlæg ofte så betydelige, at man vælger at fremskynde udskiftningen. Det gælder også for anlæg, der endnu ikke er slidt ned, da disse anlæg i flere tilfælde har en vis værdi og kan sælges videre.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S