Finansministeren bøjer sig for e-fakturapres

Thor Pedersen lover at ingen, der handler med det offentlige, får afvist deres betaling, hvis de sender en papirfaktura efter 1. februar. Det er resultatet af et netop afsluttet møde i Finansministeriet.

Finansminister Thor Pedersen lover erhvervsorganisationerne fleksibilitet i administrationen af den nye omdiskuterede e-faktura. Det er resultatet af et netop afsluttet møde i Finansministeriet.

Der har i de sidste uger bredt sig en næsten panikagtig bekymring for, hvordan den snarlige gennemførelse af elektronisk fakturering skulle gå. Flere erhvervsorganisationer har på vegne af deres medlemmer slået til lyd for, at man burde udsætte fristen for e-fakturaen fra 1. februar til 1. juli.

Nu har Thor Pedersen så givet efter for det offentliges leverandører og har på baggrund af den seneste tids debat lovet, at man i en overgangsperiode vil være fleksible

»Resultatet af mødet er i hovedtræk, at ministeren har lovet fleksibilitet og sagt, at ingen får afvist eller udskudt deres betaling, hvis de ikke kan leve op til kravene,« udtalte Henriette Andersen, underdirektør i De Samvirkende Købmænd, til ComON kort efter mødets afslutning.

Finansministeriet ventes senere i dag at orientere om sagen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS