Netspionage: Journalist skulle finde skandale-stof

Sveriges Liberale Folkpartiet ville have en journalist til at finde skandaler om Socialdemokraterna, hævder en journalist og et medlem af Folkpartiet.

Skandalen omkring Sveriges liberale Folkpartiet ruller videre. Tirsdag kom det frem, at fremtrædende medlemmer af partiet ville have en journalist til at opsnuse skandaler om regeringspartiet Socialdemokraterna.

Ifølge Sveriges TV har den tidligere pressesekretær for Folkpartiet, Per Jodenius, under et forhør sagt, at formålet med at give indlogningskoder til Socialdemokraternas itranet, SAPnet, til en journalist ved avisen Expressen, var at kaste smuds over Socialdemokraterna.

Oplysningerne er bekræftet af Expressens journalist Niklas Svensson, der fik indlogningskoderne.

»Jeg fik koderne for at finde skandaler om Socialdemokraterna. Det var målet, og det blev gjort klart af den person, som gav mig koderne,« siger Niklas Svensson.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere