SSD til 120 kroner

Intel har annonceret 4GB og 8GB Solid-State Drives til henholdsvis 120 og 217 kroner. SanDisk vil også ind på markedet og sælger 4GB, 8GB og 16GB SSD fra august.

Det stigende marked for mini-notebooks har fået mange producenter til at rette blikket imod Solid State-Drives (SSD). Således har både Intel og SanDisk nu udviklet nye SSD-moduler, der netop er rettet imod de små, ultrabærbare pc'er og andre mobile enheder.

Ifølge The Inquirer presser Intel prisen på Solid-State Drive (SSD) ved at lancere sine Z-P230 PATA-drives, der findes i to varianter - 4GB og 8GB. De er prissat til henholdsvis 25 og 45 dollars, hvilket svarer til 120 og 217 danske kroner. I fjerde kvartal af 2008 vil serien ligeledes indeholde en 16GB-udgave.

Z-P230 bruger 1,65 milliwatt, når de er inaktive, og 314 milliwatt, når de arbejder. Derudover kan det nævnes, at Intels nye SSD har en læsehastighed på 35MB/s og en skrivehastighed på 7MB/s.

Disse hastigheder bliver imidlertid overgået af SanDisks nye SSD-moduler, som forventes i handlen til august. Drevene, der findes i størrelserne 4GB, 8GB og 16GB, har nemlig læse- og skrivehastighed på henholdsvis 39 og 17 MB/s.

»Vi er meget entusiastiske over at være involveret i ULCPC-markedet (Ultra Low-Cost PCs, red.). I kraft af dét, får rimelige priser pludselig helt nye implikationer, der passer som fod i hose til de mange fordele ved SanDisks teknologi,« udtalte Rich Heye, Senior Vice President og General Manager i SanDisks forretningsenhed for SSD, på Computex-messen i Taiwan.

Det er dog ikke muligt at få oplyst en pris på SanDisks nye SSD-moduler, da det udelukkende bliver solgt i OEM-sammenhæng. Prisen vil formentlig afhænge af aftalen mellem den pågældende producent og SanDisk.

Information om Intels nye SSD kan findes her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere