SSD til 120 kroner

Intel har annonceret 4GB og 8GB Solid-State Drives til henholdsvis 120 og 217 kroner. SanDisk vil også ind på markedet og sælger 4GB, 8GB og 16GB SSD fra august.

Det stigende marked for mini-notebooks har fået mange producenter til at rette blikket imod Solid State-Drives (SSD). Således har både Intel og SanDisk nu udviklet nye SSD-moduler, der netop er rettet imod de små, ultrabærbare pc'er og andre mobile enheder.

Ifølge The Inquirer presser Intel prisen på Solid-State Drive (SSD) ved at lancere sine Z-P230 PATA-drives, der findes i to varianter - 4GB og 8GB. De er prissat til henholdsvis 25 og 45 dollars, hvilket svarer til 120 og 217 danske kroner. I fjerde kvartal af 2008 vil serien ligeledes indeholde en 16GB-udgave.

Z-P230 bruger 1,65 milliwatt, når de er inaktive, og 314 milliwatt, når de arbejder. Derudover kan det nævnes, at Intels nye SSD har en læsehastighed på 35MB/s og en skrivehastighed på 7MB/s.

Disse hastigheder bliver imidlertid overgået af SanDisks nye SSD-moduler, som forventes i handlen til august. Drevene, der findes i størrelserne 4GB, 8GB og 16GB, har nemlig læse- og skrivehastighed på henholdsvis 39 og 17 MB/s.

»Vi er meget entusiastiske over at være involveret i ULCPC-markedet (Ultra Low-Cost PCs, red.). I kraft af dét, får rimelige priser pludselig helt nye implikationer, der passer som fod i hose til de mange fordele ved SanDisks teknologi,« udtalte Rich Heye, Senior Vice President og General Manager i SanDisks forretningsenhed for SSD, på Computex-messen i Taiwan.

Det er dog ikke muligt at få oplyst en pris på SanDisks nye SSD-moduler, da det udelukkende bliver solgt i OEM-sammenhæng. Prisen vil formentlig afhænge af aftalen mellem den pågældende producent og SanDisk.

Information om Intels nye SSD kan findes her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis