Pc'ens centrale sikkerhedschip er knækket

Mange computere er udstyret med en TPM-chip, men nu er det bevist at den kan knækkes.

På Black Hat-konferencen i USA i begyndelsen af februar har en sikkerhedsekspert demonstreret hvordan den såkaldte TPM-chip kan knækkes. Det skriver digi.no. TPM er en forkortelse for Trusted Platform Module og denne chip bruges blandt andet til generering af krypterings-nøgler. Den anvendes f.eks. af programmer som krypterer filer på computerens harddisk.

Det er sikkerhedseksperten Christopher Tarnovsky, der har fundet en metode til at knække chippen. Han har tidligere arbejdet for det amerikanske militær og har nu sit eget firma, Flylogic Engineering.

Det skulle angiveligt være flagskibsmodellen fra Infineon Technologies, den største producent af TPM-chips, som Tarnovsky har knækket. Infineon leverer bl.a. TPM-chips til satellit-tv-modtagere, mobiltelefoner og Microsofts Xbox 360.

Tarnovskys trick skulle dermed kunne udnyttes til at modtage kodede satellit-kanaler uden at betale eller tilslutte udstyr til Xbox 360, som ikke er godkendt af Microsoft.

Det er til gengæld mere usikkert, om tricket også kan bruges med TPM-chips fra andre producenter end Infineon.

Angrebet kræver fysisk adgang til maskinen og det kan dermed kun bruges til at hacke sit eget udstyr eller til at knække krypteringen på f.eks. en stjålet computer.

Hos Infineon henviser man til, at det kræver betydelig viden for at gennemføre et sådant angreb, og det fungerer kun med én maskine af gangen.

Og Trusted Computing Group, som står bag angrebet, afviser at det overhovedet er muligt at beskytte mod et fysisk angreb som dette, hvis blot angriberen har tilstrækkelig tid og ressourcer.
 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)