Dansk .eu-udbyder beskyldes for vildledning

Den danske udbyder af .eu-domæner, Web Solutions, beskyldes nu af andre udbydere for at være på dybt vand ved at udlove præregistreringer af .eu-domæner.

Tirsdag bekendtgjorde den danske domæneudbyder Web Solutions, at man var blevet akkrediteret som officiel udbyder af de kommende .eu-domæner, og at det allerede nu er muligt at præregistrere. Det er dog en stramning af begreberne, mener Jean-Jacques Wulff, der er skandinavisk udviklingschef for domæneudbyderen MarkMonitor.

»Der er stadig et stykke vej i processen omkring .eu-domæner, og der mangler stadig nogle fundamentale ting. Ingen kan sikre sig noget som helst, før registreringerne bliver sikret,« siger han til ComON.

Også hos en anden udbyder er man en smule skeptiske.

»Præregistrering er et lidt fejlagtigt ord. Det handler ganske enkelt om i-kø-sætning, der er flere elementer i det,« siger Nikolaj Nyholm, stifter af Speednames, til ComON.

Hos Web Solutions forsvarer man sig med, at man ikke kan garantere .eu-domæner 100 procent.

»Hvis du lægger billet ind på et .eu-domæne hos os, er du ikke mere sikker på at få det, end at du ved, at du er den eneste fra vores firmas side, der får muligheden for at søge på det domæne,« siger Allan Østergaard, der er EU domæne ansvarlig for Web Solutions til ComON.

Han forklarer, at hvis en anden søger på det samme domæne hos en anden udbyder, er det den, der kommer først til mølle, der får domænet. Samtidig starter udbydelsen af .eu-domænerne med en såkaldte sunrise-perioder, hvor det kun er varemærkeindehavere, der har ret til at få domæner. Det udelukker altså privatpersoner.

»Det er klart, at hvis der er nogen, der har et varemærke med det samme navn som det domæne, du ville have, og indehaveren af varemærket søger domænet under sunrise, så får vedkommende domænet,« siger Allan Østergaard.

I en pressemeddelelse nævner Web Solutions, at man senere på ugen vil åbne for bindende ansøgninger. Ordet »bindende« stiller man sig undrende overfor hos MarkMonitor.

»Det eneste, der kan menes med bindende ansøgninger er, at folk er nødt til at betale penge til ham, der er ikke nogen, der ved noget endnu, der er endnu ikke givet klar udmelding fra EURid (der administrerer .eu-domænerne, red.) om ret basale ting,« siger Jean-Jacques Wulff.

Allan Østergaard forklarer dog, at der er tale om et depositum.

»Vi tager et depositum, så man har ikke mistet nogle penge, hvis man ikke får et domæne. Vi har indført et depositum for at forhindre misbrug,« siger han og forklarer, at der har været enorm interesse for de nye domæner.

Den første sunrise-periode ventes at åbne i oktober. Herefter begynder anden sunrise-periode, hvor virksomheder hvis produkt ikke nødvendigvis er varemærkeregistreret, men som de kan bevise bruges af virksomheden, kan registrere domæner. Først herefter kommer fasen, hvor bunken af henvendelser fra privatpersoner tages frem. Allan Østergaard vurderer, at domænerne først kan tages i brug i februar eller marts 2006.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job