Flash smugles ind på iPhone

Den nye mobile Flash Player kommer ikke til iPhone. Men det bliver alligevel muligt at få Flash-applikationer over på iPhone - én af gangen.

Der har stor forvirring omkring Flash-formatet og iPhone her i de sidste dage. Adobe har annonceret en ny Flash Player til et stort udvalg af mobile platforme - herunder Windows Mobile, WebOS, Android og Symbian - men iPhone mangler på listen. Og det er ikke tilfældigt. For Apple vil ikke tillade, at Flash Player kommer til den populære mobil.

I dag har Apple kontrol over applikationerne til iPhone, fordi hvert enkelt program skal godkendes før det tages med i App Store. Hvis Flash Player kommer til iPhone, så er der pludselig åbnet et smuthul, hvor udviklerne kan udgive Flash-applikationer til iPhone udenom Apple og deres App Store. Dermed kan Apple miste sit stramme greb om softwaren til iPhone - og det er firmaet ikke interesseret i.

Nu har Adobe så fundet en udvej, så Flash-applikationer alligevel kan udgives til iPhone. Det kommende udviklerværktøj Adobe Flash Professional CS5 vil give udviklere mulighed for at konvertere deres Flash-applikationer til almindelige iPhone-programmer. En offentlig beta af Flash Professional CS5 ventes senere i år og den færdige udgave skulle komme til næste år.

De konverterede Flash-applikationer skal så godkendes enkeltvis af Apple ligesom alle andre iPhone-programmer inden de kommer med i App Store - og dermed kan Apple bevare sin kontrol. Samtidig må det forventes, at det kun vil være et fåtal af Flash-udviklerne som ønsker at tage dette besvær på sig og konvertere deres Flash-applikationer til iPhone-software. En normal Flash-udvidelse til Safari-browseren kommer næppe foreløbig. Adobe fortæller, at det er umuligt at portere Flash Player til iPhone uden hjælp fra Apple.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS