Få er fanboys

Kun hver fjerde smartphone-ejer er loyal.

Smartphone-producenter, der føler, de har et forspring, bør ikke tage det roligt. Hvis deres mobiler ikke er gode nok, fordufter kunderne og kaster deres hænder på andre smartphones.

En undersøgelse, som analysefirmaet GfK har foretaget blandt smartphone-ejere i store globale markeder, viser, at hver fjerde ejer af en smartphone har planlagt at forblive loyal over for det styresystem, som deres nuværende smartphone kører.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Apple har, måske ikke overraskende for ComON-læsere, meget loyale kunder, men derudover gemmer de fleste smartphone-ejere på deres kærlighed.

Over halvdelen, 59 procent, af iPhone-brugerne har tænkt sig også at købe iPhone igen. Det er den højeste loyalitet i undersøgelsen. Den laveste loyalitet ligger hos Microsoft-brugerne, hvor blot hver femte, 21 procent, er loyal.

Hos Googles Android er 28 procent af kunderne loyale. Amerikanske RIM, der producerer Blackberry, har 35 procents loyalitet. Hver fjerde, 24 procent, af Nokias kunder har tænkt sig at købe en Nokia igen.

Tyske GfK har spurgt 2.653 mobilbrugere i Brasillien, Tyskland, Spanien, Storbritannien, USA og Kina om deres loyalitet over for deres mobil i oktober og november i år. Lidt mere end hver tredje har tænkt sig at opgradere til en smartphone næste gang, de køber en mobil. De kinesiske har dog ikke fået dette spørgsmål i undersøgelsen.

Analytikerne hos GfK mener, at loyaliteten hos smartphone-ejere er relativt lille, fordi de stiller høje krav til produkterne. Eftersom de intelligente mobiler koster meget, skal producenterne sørge for, at mobilerne præsterer som forventet.

(Det fremgår ikke af Reuters telegram, hvordan de 2.653 adspurgte fordeler sig på de enkelte grupper af smartphones, så undersøgelsen kan have en usikkerhedsmargen. Undersøgelsen er ikke offentliggjorty på GfK's hjemmeside endnu).

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S