Virksomheder, lav jeres egen Firefox

Mozillas Firefox-browser bliver tit valgt fra, når der skal installeres en ensartet browser på tværs af hele virksomheden. Det vil Mozilla lave om på ved at tilbyde specialudgaver af Firefox.

Den næste version af Firefox er på trapperne, og når den dukker op, så er det ikke kun private brugere, der skal installere den.

Mozilla vil overtale virksomhederne.

Det skal ske ved at gøre det nemt for firmaer at lave deres egne udgaver af browseren.

Ofte installeres Microsoft Explorer på alle computere, hvis en større virksomhed vil have styr på sikkerheden og gøre opdateringer lettere for it-afdelingen. Men ved at promovere selvbygger-programmet håber man, at nogle virksomheder kigger i retningen af Firefox, siger Firefox-bossen Mike Beltzner hos Firefox.

Han forklarer, at virksomhederne via en netbaseret indgang for eksempel kan beslutte hvilke bogmærker browseren skal fødes med.
Det kan også lade sig gøre at tilrette browserens udseende, så samtlige ansatte får en browser med firmaets logo på.

Når indstillingerne er indsendt, får virksomheden sendt den færdige browser tilbage sammen med redskaber til at installere den på tværs af hele virksomheden. Det er for eksempel på dette punkt, at Microsofts browser har vundet virksomheders gunst.

Mozilla forventer, at Firefox 3.5 er færdig i slutningen af juni, og kort efter vil virksomhedsprojektet blive sat i søen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job