Falsk hjemmeside erklærede kendt rapper for død

Den amerikanske rapmusiker Eminem blev i weekenden erklæret død på en falsk nyhedsside på CNN. Både MTV og norsk tv nåede at viderebringe nyheden inden musikeren dementerede.

En ukendt gruppe mennesker skabte i weekenden en falsk CNN-side hvorpå de bekendtgjorde, at det amerikanske rapidol Eminem var død i en bilulykke. Både MTV og norsk TV2 bragte nyheden videre, inden rapperens død blev dementeret på en uofficiel hjemmeside.


- Det er syge mennesker og grusomme mennesker, der står bag rygterne, fortæller Eminems mor Debbie Mathers til den amerikanske avis Macomb Daily, skriver norske Nettavisen.


I sidste uge var endnu en falsk CNN nyhed i omløb. Nyheden påstod at vicepræsident Al Gore havde kidnappet den bil, der indeholdt de beslaglagte og uoptalte stemmer fra Florida.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS