Mobiltakster i våbenhvile

De sidste to år er mobiltaksterne stagneret. Ifølge analytiker er der ingen umiddelbar udsigt til lavere priser. Heller ikke selvom teleselskaberne vifter med overskud.

Til trods for at teleselskaberne er begyndt at få overskud, ligger minuttaksterne på mobiltelefoner stille på tredje år. Og der er heller ikke udsigt til prisfald.

Teleanalytiker John Strand, Strand Consult, udtrykker overfor Berlingske Tidende, at priskrigen fra 2003 nu er gået definitivt i stå.

»Personligt tror jeg ikke på de store prisfald i fremtiden. Siden de store prisfald i 2003 har vi oplevet to ting: stagnerende priser og en voldsom vækst af antallet af minutter, som en mobilkunde taler. De to ting kombineret med voldsomme besparelser, har givet en effekt, der kan ses på samtlige selskabers bundlinje,« mener John Strand.

På tredje år er der pause i takstkampen, og selskaberne er begyndt at tjene penge. Men ifølge John Strand er der dog ikke grund til pengefest i teleselskaberne.

»Det er ikke en fremgang, der er stor nok til at forrente de investeringer, der er foretaget, og dem som selskaberne står overfor i forbindelse med implementering af 3G-telefoni. Patienten har fået det bedre, men han er langt fra rask,« siger John Strand.

Som eksempel nævnes Telia, der har opnået fremgang, men som skal have forrentet den resterende udgift på de fire milliarder kroner, som firmaet smed på bordet ved opkøbet af Orange Danmark.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura