Danmark har de laveste mobilpriser

Danmark kan prale af at have de laveste mobilpriser i Norden. Og det skyldes, at myndighederne ikke griber ind, viser en ny nordisk rapport.

Man kan næsten have svært ved at tro det, men det er sandt. Danskerne har de laveste mobilpriser i Norden, og det skyldes større konkurrence, og at myndighederne ikke griber ind på markedet. Konklusionen kommer fra en rapport, som telestyrelserne i de fem nordiske lande udgiver i dag.

»Der har ikke været priskontrol på markedet i Danmark, men TDC og Sonofon har indtil for nylig haft pligt til at give adgang til deres mobilnet for andre udbydere til kostbaserede priser,« hedder det i rapporten "Competition and regulation in the Nordic mobile markets" ifølge Berlingske Business.

Danmark har de laveste forbrugerpriser i hele Norden, og konkurrencen har hele tiden været større i Danmark end i de øvrige nordiske lande. Mobilpriserne bliver hele tiden billigere, og det er kun i Island, at priserne ikke er faldet.

I Norden er der flere mobilabonnenter, end der er indbyggere, og det skyldes firmaer, der køber telefoner til udlån til deres medarbejdere.

Danskerne og svenskerne taler langt mindre i mobiltelefon end finnerne. Det er faktisk kun halvdelen af, hvad finnerne telefonerer for over deres mobiltelefon. Til gengæld sender danskerne langt flere sms'er, fordi priserne er lavere.

Det danske mobilmarked er 14,5 milliarder kroner værd.

Danske mobiludbyderes markedsandele ifølge rapporten:

TDC (og Telmore): 41,3 procent
Sonofon (og CBB): 23,5 procent
Telia: 21 procent
Tele2: 4 procent
"3": 2,1 procent
Øvrige udbydere: 8,4 procent

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job