Kampagne skal forbedre it-branchens image

En ny kampagne skal rette op på it-branchens støvede image og få flere unge til at vælge en it-uddannelse.

It-arbejde er kedeligt og kun for nørder. Det er nogle af de fordomme, som en ny image-kampagne skal komme til livs. Den faldende interesse for de lange it-uddannelser skal modvirkes ved at fortælle om de mange karriere- og job-muligheder med opgaver fra klimaproblemer til avancerede sundhedssystemer.

Det er DI ITEK, IT-Branchen/Dansk Erhverv og Videnskabsministeriet, der er gået sammen om at starte en række kampagne-aktiviteter.

»Dialogen med de unge peger på, at de tror, at det er kedeligt at læse it. Vi vil med vores rollemodeller bryde det billede, at it-branchen kun er for nørder. Et it-job er et job, hvor man er med til at bygge fremtiden for vores samfund,« siger Jane Eis Larsen, direktør i IT-Branchen.

De første aktiviteter skydes i gang inden fristen for den koordinerede tilmelding til de videregående uddannelser lørdag den 5. juli. Senere følger en række kampagne-aktiviteter fra ITB og Dansk Erhverv til efteråret og en ny runde til næste år.

»De unge er storforbrugere af it og elektronik, men er helt uvidende om, at it også kan være en karrierevej. Faktum er, at du som it-medarbejder er med til at skabe nye løsninger og ikke bare sidder ved tastaturet for at kode systemer,« siger Tom Togsverd, direktør hos DI ITEK.

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S