Telmore er sat til salg

Det lille uafhængige og populære teleselskab Telmore er sat til salg. Selskabet stod i november måned for en tredjedel af de samlede Dankort transaktioner på nettet.

Teleselskabet Telmore er sat til salg, meddeler Børsen. Selskabet præsenter i øjeblikket forretningen for potentielle købere, men endnu har ingen bidt på krogen. Telmore er det største af de små teleselskaber, og stod i november måned for en tredjedel af de samlede Dankort-transaktioner på nettet.


Ifølge Telmores direktør, Frank Rasmussen, ligger der heller ikke økonomiske problemer bag beslutningen om at sælge. I stedet begrunder han beslutningen med, at Telmore ønsker at kunne tilbyde de nye teknologier - og dertil kræves en partner, mener han.


- Vi har været ude og sondere terrænet, fordi vi har en langsigtet strategi. Det betyder, at vi skal tilbyde nye strategier som UMTS, og det kan vi vanskeligt løfte alene. Derfor har vi brug for enten nogle partnerskaber eller at blive en del af et andet selskab, forklarer Frank Rasmussen til Børsen.


Telmore håber på, at de er interessante for de store mobilselskaber, eksempelvis TDC, Sonofon, Orange eller Telia, der alle er på vej med UMTS-net.


Teleanalytiker John Strand vurderer, at Telmores værdi er på mellem 30 og 40 millioner.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse