Microsoft: Vi kan ikke starte forfra med Windows

Det er umuligt at foretage grundlæggende ændringer i et operativsystem, der er så komplekst som Windows, fortæller Microsoft-udvikler.

Det er kompatibiliteten med de ældre programmer der forhindrer Microsoft i at skrive en helt ny kernel til Windows og smide den gamle ballast overbord. Det skriver en af selskabets udviklere, Larry Osterman, i sin blog.

Han mener at det er svært eller umuligt at foretage »grundlæggende ændringer i et operativsystem, der er så stort og succesrigt som Windows«. Derfor har Microsoft heller ikke udviklet en komplet ny kernel til Vista, fortæller Osterman.

Som eksempel nævnes at Microsoft ville fjerne understøttelsen for de gamle lyddrivere fra Windows NT 4 i Vista. Men efter at Microsoft havde udsendt Beta 2 af Vista, hvor lyddriverne var fjernet, kom der protester fra erhvervskunder, som fik problemer med deres call center software.

Det viste sig, at call center-programmet brugte denne gamle funktion fra 1990'erne. Og firmaet der havde udviklet programmet var i mellemtiden gået konkurs, så kunderne havde ingen mulighed for at opdatere programmet.

Derfor besluttede Microsoft at integrere lyddriverne i Vista, selvom denne funktion kun bruges af et lille mindretal af brugerne.

Microsoft arbejder med at udvikle en meget lille kernel til den næste version af Vista, hvor mange komponenter skal udskilles fra kernelen som selvstændige moduler. En eksperimentel version af Windows-kernelen fylder kun små 25 MB.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS