Microsoft advarer om ny Windows-orm

Microsoft advarer mod en ny Windows-orm som udnytter et kendt sikkerhedshul i operativsystemet. Især virksomheder er ramt.

Microsoft lukkede den 23. november et kritisk sikkerhedshul i RPC-tjenesten under Windows. Det skete uden at vente på den næste månedlige patchdag, den anden tirsdag i december - og med god grund, viser det sig nu. For en Windows-orm som udnytter sikkerhedshullet er allerede begyndt at brede sig - selvom hullet nu er lukket. For mange har stadig ikke installeret opdateringen og dermed er systemerne stadig sårbare.

Den såkaldte Conficker.A orm har især inficeret firmanetværk i USA, men den er også fundet i Europa, Asien og Sydamerika, og Microsoft har meldinger om flere hundrede inficerede hjemme-brugere.

Conficker starter en webserver-lignende tjeneste på den inficerede computer, som bruges til at hente og installere yderligere skadelig kode. Og så er ormen så "venlig", at den også henter sikkerhedsopdateringen fra Microsoft og lukker det sikkerhedshul, den selv er smuttet ind igennem. Det sker dog ikke af ren og skær godhjertethed, men snarere for at for at holde andre RPC-orme ude af systemet.

Det er forholdsvis nemt at beskytte sig mod ormen. Foruden installation af patchen fra Microsoft bør man altid have en aktiveret firewall, som er standard i Windows XP og fremefter. Det burde være nok til at holde ormen ude af systemet.

En teknisk gennemgang af ormen findes hos Microsofts Malware Protection Center.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S