Ny tænketank for IT-sikkerhed

Sikkerhedschefer fra ni amerikanske virksomheder er gået sammen om at stifte en ny tænketank for IT-sikkerhed.

Ni sikkerhedschefer (chief security officers, cso'er) fra amerikanske IT-, tele- og finansgiganter er gået sammen om at danne en tænketank, Global Council of CSO's, som skal styrke opmærksomheden omkring sikkerhedsspørgsmål.

De ni stiftere er Howard Schmidt (eBay), Bill Boni (Motorola), Vinton Cerf (MCI), Scott Charney (Microsoft), Dave Cullinane (Washington Mutual), Mary Ann Davidson (Oracle), Whit Diffie (Sun Microsystems), Steve Katz (Citigroup) og Rhonda MacLean (Bank of America).

Desuden deltager en repræsentant for myndighederne, Will Pelgrin, som er chef for det offentlige kontor for cybersikkerhed og kritisk infrastruktur i forbundsstaten New York.

Formålet med den nye organisation er at styrke sikkerhedschefernes rolle i de amerikanske virksomheder og informere om den nye nationale sikkerheds-strategi, som blev vedtaget i foråret. Den omfatter bl.a. forstærket udveksling af viden mellem private virksomheder og offentlige myndigheder.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere