Nvidia skyld i Vista-nedbrud

Ifølge interne Microsoft-dokumenter er fejl i Nvidia-drivere skyld i en tredjedel af alle Vista-nedbrud.

Microsoft havde tilsyneladende så travlt med at sende Windows Vista på markedet at grafikkort-firmaet Nvidia ikke kunne følge med, og resultatet var, at fejl i Nvidia-drivere medførte utallige nedbrud under Vista. Det fremgår af interne Microsoft-dokumenter, som selskabet er blevet tvunget til at offentliggøre i en amerikansk retssag.

Ifølge dokumenterne var Nvidia-drivere skyld i næsten 30 procent af alle Vista-nedbrud i den første tid, mens fejl i Microsoft egen programkode udgjorde 18 pct. af alle nedbrud. Fejl i drivere fra Intel og AMD repræsenterer hver omkring ni procent af alle Vista-nedbrud.

Listen stammer fra begyndelsen af 2007 og Nvidia understreger at man senere har fået styr på fejlene og udsendt opdaterede drivere. Microsoft henviser også til, at grafikdrivere ofte er en kilde til problemer.

Microsoft har selv frigivet Service Pack 1 til Vista for at gøre systemet mere stabilt. Men tallene synes at antyde, at det måske er vigtigere at få opdateret sine grafikdrivere end at installere SP1, hvis man ønsker et stabilt system.

Den amerikanske retssag handler om mærkningen »Windows Vista Capable« af nye computere. Sagsøgerne mener at Microsoft har vildledt forbrugerne, fordi mærket også findes på maskiner, som slet ikke er kraftige nok til at køre alle Vistas komponenter, eksempelvis den grafiske brugerflade Aero.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis