Butikstyv printede sine egne stregkoder

Ved hjælp af et stregkode-program, en printer og en Ebay-konto har en 35-årig amerikaner gjort sig selv til millionær. Nu skal han i fængsel.

Hans positive feedback-rating på Ebay havde længe været helt oppe på 99,2 ("Super pris"... Hurtig levering") men så blev tonen pludselig negativ: "Sælger svarer aldrig emails. Varen blev ikke leveret," lød den seneste klage over den amerikanske Ebay-sælger med brugernavnet TJTMiss.

Den positive rating blev sjovt nok afløst af dårlig kundebetjening på det samme tidspunkt, hvor FBI begyndte at fatte interesse for den 35-årige Ebay-sælger.

Myndighederne inviterede ham ind til en lille snak, der hurtigt blev til en meget alvorlig samtale. Så alvorlig, at sælgerens Ebay kunder nok skal bevæbne sig med meget stor tålmodighed, hvis de nogensinde vil gøre sig håb om at få de bestilte varer at se.

Ebay-sælgeren med de gode priser var nemlig at sammenligne med en butikstyv, og han har over for FBI og det lokale politi i Ohio indrømmet, at det bestemt ikke gik helt ret for sig, da han fik fat på varerne. Nu risikerer han op til 40 års fængsel, skriver The Register.

Den strenge straf skyldes, at 35-årige Tommy Joe Tidwell havde sat sine egne stregkoder med lave priser på dyre varer i butikkerne, købte dem til den falske pris og solgte dem med fed fortjeneste på Ebay. Ifølge amerikansk lov er der blandt andet tale om "sammensværgelse om brug et uautoriserede adgangsgivende apparater."

I alt har han tjent over en million dollars på stregkode-nummeret. En medsammensvoren 44-årig mand har også erkendt sig skyldig i stregkode-svindlen.

Annonce

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S