Bingo Foto konkurs

Bingo Foto er snart en saga blot. I dag holder højest to butikker åbne. Alle ansatte er opsagt og i sidste uge blev der indgivet konkursbegæring mod fonden, der står bag Bingo Fotos 15 butikker.

Det er ikke nogen hemmelighed i fotobranchen, at Bingo Foto gennem længere tid har haft det endog særdeles svært. Først stoppede Sony med at levere til kædens 15 butikker. Så fulgte både Nikon og Canon trop.

I sidste uge fik mindst én af kædens tilbageværende leverandører nok og indgav konkursbegæring mod selskabet bag Bingo Foto. Det skriver CRN's søstersite for fotoentusiaster og -professionelle fotografer, Zoom. Dermed er det nu boets advokat, der styrer de sidste dele af Bingo Foto.

»Vi har fået solgt to butikker, derfor er det de eneste to vi holder åbne,« lyder det fra boets advokat Claus Abildstrøm fra advokatfirmaet Danders & More, der nu skal sørge for at kreditorerne får del i hvad, der nu må være tilbage. Advokatfirmaet siger at der er endnu er nogle varer tilbage på hylderne, som skal realiseres de kommende dage.

I følge Zooms oplysninger, så er den samlede gæld på den anden side af 20 millioner kroner, og de to største kreditorer er Skat og Bingo Fotos bankforbindelse.

Dermed ser det ud til, at det er slut med Bingo Foto-kæden, der ellers bestod af 15 butikker spredt i nogle af landets bedste butikscentre. Kæden har tilsyneladende ikke i tide været i stand til at omstille sig til de nye tider som følge af finanskrisen. Samtidig betyder konkursen også et farvel til Danmarks eneste fotomesse i Danmark, nemlig den årlige Fotomesse i City2.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

Københavnsområdet

Quadsat ApS

Software Developer

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S