Pentagon ramt af cyber-angreb

Det amerikanske forsvarsministerium Pentagon har fjernet 1.500 computere fra nettet efter et elektronisk indbrud i en mailserver.

Det hører til sjældenhederne at det amerikanske forsvarsministerium Pentagon indrømmer at hackere har haft held til at trænge ind i de systemerne. Men det skete onsdag i denne uge, hvor Pentagon blev opmærksom på et indbrud i mail-systemet.

Efter det elektroniske indbrud er 1.500 computere og flere mailservere blevet fjernet fra nettet. Men forsvarsminister Robert Gates sagde torsdag på et pressemøde, at der var tale om et ikke-klassificeret mailsystem, som ikke indeholdt hemmeligstemplede data.

Gates tilføjede, at Pentagon er udsat for utallige elektroniske angreb hver eneste dag, men han kunne ikke forklare, hvordan netop dette angreb kunne trænge gennem den beskyttelse, der ellers har holdt andre hackere ude af systemerne.

Ifølge Gates råder ministeriet over redundante systemer, der kan tages i brug i tilfælde af afbrydelser, og han forsikrede at de igangværende operationer ikke vil blive påvirket af it-problemerne.

Ministeren blev også spurgt, om hans egen e-mail konto også havde været påvirket af angrebet.

»Jeg bruger ikke e-mail. Jeg er en meget lavteknologisk person,« svarede Gates.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job