CSC ansætter 100 nye medarbejdere

CSC ansætter nu 100 nye medarbejdere i Danmark, Sverige og Norge. Det sker samtidig med, at CSC nedlægger 130 danske stillinger.

Den næststørste leverandør af it-ydelser på det danske marked, CSC, er nu på udkig efter nye medarbejdere i Danmark, Sverige og Norge. CSC søger omkring 100 nye medarbejdere til projektledelse, SAP-projekter, it-arkitektur og udvikling inden for .Net og Java.

»De store mega-deals inden for traditionel infrastruktur-drift er der blevet færre af. Til gengæld rykker markedet for systemintegration, udvikling og arkitekturprojekter. Det er markeder, hvor vi er godt positioneret, og som vi satser hårdt på i fremtiden. Derfor går vi ud og rekrutterer nu,« siger Pete George, direktør for CSC's nordiske forretning.

De fleste af ansættelserne kommer til at ske i Danmark. CSC meddelte ellers for to uger siden, at 130 danske medarbejdere skal afskediges. CSC forventer ikke, at nogen af de 130 medarbejdere kan fortsætte i de nye stillinger.

»Vi følger den overordnede tendens på det danske marked - og i øvrigt regeringens strategi - med at sikre højtuddannet arbejdskraft her i landet, mens mindre krævende områder udliciteres til udlandet. Og kan den balance holdes, er fremtiden meget attraktiv,« siger Pete George til Berlingske Tidende.

Ifølge CSC står it-service markedet på kanten til den tredje store outsourcingbølge.

»Vi har haft en periode hvor outsourcing handlede om infrastrukturdrift og besparelser, en periode hvor effektivisering på systemsiden har været fokus. Besparelser og effektivisering er en del af den tredje bølge, som vi kalder Dynamic Sourcing, men den handler primært om at skabe nyværdi i kundernes forretning. Vi kommer til at se et større fokus på fleksible kontrakter, nye samarbejdsformer og innovation bygget ind i fremtidens outsourcingaftaler,« siger Pete George.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job