CSC ansætter 100 nye medarbejdere

CSC ansætter nu 100 nye medarbejdere i Danmark, Sverige og Norge. Det sker samtidig med, at CSC nedlægger 130 danske stillinger.

Den næststørste leverandør af it-ydelser på det danske marked, CSC, er nu på udkig efter nye medarbejdere i Danmark, Sverige og Norge. CSC søger omkring 100 nye medarbejdere til projektledelse, SAP-projekter, it-arkitektur og udvikling inden for .Net og Java.

»De store mega-deals inden for traditionel infrastruktur-drift er der blevet færre af. Til gengæld rykker markedet for systemintegration, udvikling og arkitekturprojekter. Det er markeder, hvor vi er godt positioneret, og som vi satser hårdt på i fremtiden. Derfor går vi ud og rekrutterer nu,« siger Pete George, direktør for CSC's nordiske forretning.

De fleste af ansættelserne kommer til at ske i Danmark. CSC meddelte ellers for to uger siden, at 130 danske medarbejdere skal afskediges. CSC forventer ikke, at nogen af de 130 medarbejdere kan fortsætte i de nye stillinger.

»Vi følger den overordnede tendens på det danske marked - og i øvrigt regeringens strategi - med at sikre højtuddannet arbejdskraft her i landet, mens mindre krævende områder udliciteres til udlandet. Og kan den balance holdes, er fremtiden meget attraktiv,« siger Pete George til Berlingske Tidende.

Ifølge CSC står it-service markedet på kanten til den tredje store outsourcingbølge.

»Vi har haft en periode hvor outsourcing handlede om infrastrukturdrift og besparelser, en periode hvor effektivisering på systemsiden har været fokus. Besparelser og effektivisering er en del af den tredje bølge, som vi kalder Dynamic Sourcing, men den handler primært om at skabe nyværdi i kundernes forretning. Vi kommer til at se et større fokus på fleksible kontrakter, nye samarbejdsformer og innovation bygget ind i fremtidens outsourcingaftaler,« siger Pete George.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos