Producenter lancerer baby-mobiler

To mindre mobilproducenter lancerer nu mobiltelefoner, der er designet til helt små børn.

De to små mobilproducenter Leapfrog og Firefly lancerer nu mobiltelefoner til børn i fem-seks-års-alderen. Det skriver Ekstra Bladet.

Leapfrog har lavet en telefon, som selskabet kalder TicTalk. Den har ikke tal-knapper, men kan i stedet lagre alle de numre, som barnet skal kunne ringe op til. Samtidig kan den modtage, men ikke afsende sms-beskeder.

Fireflys børne-mobil er ligeledes simpel med en mor-knap, en far-knap og en knap der kalder op direkte til alarmcentralen - et design der kunne tænkes at belaste den i forvejen hårdt prøvede alarmcentral.

De to små producenter kaster sig ud i et kontroversielt forehavende, men mon ikke der også viser sig at være et marked for børnemobiler.

I hvert fald har omkring 70 procent af danske skolebørn mellem børnehaveklassen og niende klasse en mobiltelefon i dag, hvilket betyder, at cirka en halv million skolebørn har en mobiltelefon.

Både Sony-Ericsson og Nokia siger til Ekstra Bladet, at de ikke vil producere og markedsføre mobiler til børn, og at deres etiske grænse går ved henholdvis 15 og 16 år.

De store producenter er altså foreløbig afvisende over for at gå ind på markedet for børnemobiler, men Sony Ericsson siger dog til Ekstra Bladet, at stigende konkurrence vil kunne presse de store producenter til at overveje deres etiske grænser og gå med i det nye marked.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere