Danske mobil-udviklere fusionerer

TDC Innovations selskab Zellsoft har indgået aftale om at fusionere med selskabet Realtime. Dermed er der skabt en
virksomhed, som er blandt Europas førende leverandører af underholdning til det mobile internet.

Realtimes styrke ligger i at bygge profitable og holdbare mobile communities, mens Zellsoft har en stærk position indenfor MMS-teknologier og -tjenester, oplyser TDC Innovations.

»Med Realtime A/S i porteføljen har vi fået en slagkraftig spiller på det europæiske marked. Det er spændende og logisk, at Zellsoft og Realtime fusionerer. Selskabet er allerede fra starten et af de førende inden for mobil underholdning, og jeg forventer, at vi inden for kort tid vil se banebrydende nyheder fra det nye selskab, ikke mindst i forbindelse med MMS og 3G,« siger direktør Carsten Gaarn-Larsen, TDC Innovation.

Det nye Realtime fortsætter med hovedsæde i København. Esben R. Olesen, hidtidig administrerende direktør i Realtime, fortsætter som administrerende direktør. Mads V. Jørgensen, stifter af og administrerende direktør i Zellsoft, bliver direktør med ansvar for den daglige drift, mens stifteren af Realtime, Martin Svensson, får titel af direktør for forretningsudvikling.

TDC Innovation ejer 35 procent af aktierne i det fusionerede selskab. Øvrige aktionærer er GemVentures samt stiftere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere