Analytiker: TDC-frasalg er konsolidering

Salg af mobiltelefoner til erhvervslivet er død omsætning for TDC. Derfor giver frasalg til Topnordic god mening, siger teleanalytiker John Strand.

TDC har gjort det rigtige ved at sælge erhvervssalget af mobiltelefoner til Topnordic. Det mener teleanalytiker John Strand.

Han mener at man skal betragte TDC-frasalget som et naturligt led i konsolideringen.

»Det er ren konsolidering. Det er ikke outsourcing eller noget der ligner. Man kan sige det sådan, at Topnordic nok bedre kan servicere kunderne end TDC kan. For eksempel har Topnordic en webløsning, hvor kunderne kan bestille den hardware de skal have. Det vil ikke give mening for TDC at gå ud og investere i en sådan løsning,« mener John Strand.

Teleanalytikeren uddyber med at frasalget af Mobiltelefonsalget kan hæve margenen hos teleselskaberne.

»Salg af mobiltelefoner er død omsætning. Det giver masser af cashflow, men ingen penge på bundlinjen. Det her er specialisering i værdikæden, som jeg ser det,« siger John Strand.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS