Tre anholdt for spionage mod Ericsson

Det svenske politi har anholdt tre mænd, som er under mistanke for spionage til fordel for en fremmed magt og for industrispionage mod Ericsson.

Det svenske politi anholdt onsdag tre mænd, som sigtes for grov spionage og industrispionage mod den svenske telegigant Ericsson. De tre anholdte er alle ansatte eller tidligere ansatte hos Ericsson. De mistænkes for at have overbragt hemmelige informationer til Ruslands efterretningstjeneste.

»Af hensyn til efterforskningen kan vi ikke afsløre hvilken slags information, der er overdraget. Men vi vurderer, at skaden er begrænset. Takket være hurtig indgriben er spionagen nu stoppet,« udtaler Henry Sténson, Senior Vice President, Communications, hos Ericsson.

De anholdte beskæftigede sig med udviklingsarbejde hos Ericsson.

Ifølge svensk presse blev den hovedmistænkte pågrebet, da han skulle mødes med en repræsentant fra den Russiske efterretningstjeneste. På sig havde den anholdte hemmeligt materiale, der skulle overdrages til efterretningsofficeren.





Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere