Kunøe: Baggerlektie til it-branchen

It-branchen har lært at beskytte sig selv mod svindlere efter Stein Baggers bedrageri, siger Ib Kunøe.

Svindel i milliardklassen i It Factory har været en øjenåbner for it-branchen, der har forstået at indarbejde nye arbejdsgange i virksomhederne, så andre bedragere ikke få samme chance for at snyde. Det siger it-investor, hovedaktionær og bestyrelsesformand i Nordens største it-forhandler, Atea til borsen.dk.

»Alle i branchen har lært noget af denne sag og har lagt nye rutiner ind, så den slags ikke sker. Det har vi i hvert fald gjort,« siger Ib Kunøe.

Han var blevet kontaktet af Stein Bagger før leasingkarrusellen blev afsløret. Dengang valgte Ib Kunøe at afvise et nærmere samarbejde, siger han og holdt i stedet Bagger på afstand. Personligt for Ib Kunøe har dommen mod Bagger derfor været en lektie i at stole på sin egen fornemmelse for andre mennesker.

»Jeg har lært, at man skal tage sine egne alarmklokker alvorligt. Lyver folk for dig, skal man erkende, at det er mærkeligt og handle i stedet for bare holde sig væk fra dem, hvis de fortsat er i branchen,« siger Ib Kunøe til borsen.dk

Efter dommen mod Stein Bagger er Ib Kunøe dog tryg ved, at omverden ikke vil sætte it-branchen i hartkorn med manden, der holdt Danske Bank, IBM, revisorer og en lang række andre virksomheder for nar og snød for op imod en milliard kroner. Atea-ejeren er tryg ved, at andre it-virksomheder ikke kommer til at lide under en enkelt mands svindel.

»It-branchen står ikke i et dårligere lys. Det er en helt enkeltstående sag, hvor nogle har fået næsen i klemme. It-sektoren er en stor og moden enhed, som Stein Bagger ikke kan ændre på,« siger Ib Kunøe.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision